16. Mezinárodní speleologický kongres začíná!

V pondělí 15. července začíná v Moravském krasu jeden z tzv. před kongresových speleologických kempů. Kempy a exkurze začínají také v řadě dalších krasových území u nás, ale i v Rakousku, Německu, Rumunsku, Slovinsku a Maďarsku. Samotný 16. Mezinárodní speleologický kongres otevírá své brány v neděli 21. července, kdy se na Brněnské výstaviště sjede více než tisícovka účastníků z 61 zemí.

1939

Program kongresu je opravdu přebohatý. Zazní přes 300 přednášek ze všech oborů souvisejících s krasem a jeskyněmi, jejich objevováním a zkoumáním. Desítky filmů se speleologickou tématikou budou soutěžit v rámci přehlídky Spelemedia, stovky fotografií, map a uměleckých děl v tzv. Salonech. Velmi atraktivní bude přehlídka 3D filmů a prezentací, stejně jako SpeleOlympics – soutěž ve speleologických a speloalpinistických dovednostech. Téměř 40 výstavních a prodejních stánků reprezentuje speleologické asociace z celého světa a přední světové výrobce a prodejce speleologického vybavení. Vše doplňuje bohatý společenský a kulturní program zahrnující např. i vystoupení hudební skupiny Druhá Tráva. Přehled týdenního programu a přehled přednášek a filmů je vyvěšen na stránkách kongresu www.speleo2013.com.

Předběžná registrace již sice byla uzavřena, ale i když jste se nestačili zaregistrovat nevadí, můžete přijet rovnou do Brna a zaregistrovat se na místě, a to buď na celý týden, nebo na libovolný den, kdy běží kongresový program. Jedinou výjimkou je středa, kdy budou probíhat exkurze do Moravského krasu a kdy nebudou žádné přednášky. Nicméně ve středu je možné se zúčastnit koncertu skupiny Druhá Tráva se speciálním hostem Katkou García. Koncert se bude konat pod širým nebem a pro účastníky kongresu je vstupné zahrnuto v kongresovém poplatku, pro ostatní zájemce je cena vstupného 100,- Kč. Vstupenky se budou prodávat hodinu před začátkem koncertu přímo na místě u vchodu do areálu BVV. Koncert začíná ve 20:00 hod a po jeho skončení mohou návštěvnící koncertu využít pohostinnosti SpeleoBaru postaveného speciálně pro účely kongresu, který je jinak přístupný jen účastníkům a využít tak možnosti neformálně se setkat s kolegy z celého světa.

Motto kongresu zní „Kde se historie setkává s budoucností“ a odkazuje na významná výročí, která si letos v souvislosti se speleologií připomínáme. Ať je to 290 let od sestupu prvního člověka do Macochy, nebo 80 let od překonání nástrah hlubokých sifonů na podzemní Punkvě a otevření tzv. Vodní plavby v Punkevních jeskyních až po již zmiňovaných 40 let od kongresu v Olomouci. Budoucnost pak představují nejnovější vědecké poznatky, které budou na kongresu prezentovány – ať již z dynamicky se rozvíjejícího oboru tzv. Geomikrobilogie, který podstatným způsobem mění staletí zažité představy o vzniku a vývoji jeskyní, nebo první přednášky o zkoumání krasových útvarů na jiných planetách, jakož i výcviku astronautů v pozemských jeskyních.

Čeští speleologové kongres nejen organizují, ale zároveň zde budou prezentovat své největší úspěchy z posledních let – objevy v podvodních jeskyních Mexika, na stolových horách Venezuely, na nepřístupných planinách Černé Hory, na Sardinii nebo v Rumunsku. Samotné uspořádání kongresu, které nám bylo svěřeno Mezinárodní Speleologickou Unií (UIS), je významných oceněním naší práce a také skvělou příležitostí k propagaci našich jeskyní a krasových oblastí.

Zdeněk Motyčka