Nový vchod do Amatérské jeskyně

Autor: Jan Sirotek

Minulou sobotu se po téměř ročním úsilí podařilo zastihnout volné prostory v šachtě ražené do koncových partií Sloupské větve Amatérské jeskyně. Vznikne tak třetí vchod do tohoto systému.

Místo bylo zaměřeno vůči povrchu pomocí série měření radiomajákem. Šachta byla vedena do nejvyššího komínu, který vybíhá jižně z Dómu Bezpečnostních směrnic. Maják se dle měření nalézal v hloubce 21 m. Volné prostory byly zastiženy v hloubce cca 19,5 m, což přesně odpovídá měření. Šachta se "strefila" polohově s neuvěřitelnou přesnosti (za což je třeba vzdát hold Lídě a Tomášovi Ondrouchovým - autorům radiomajáku i všech měření).

Co se týče postupu prací:
První dva metry byly klasicky kopány, při naražení na skálu jsme použili HILTI metodu. Do 8 metrů pak bylo klasicky stříleno. V této hloubce byla zastižena volná prostora. Jedna se o chodbu pravděpodobně říčního charakteru, která je dále vyplněna sedimenty. Touto prostorou jsme kopali až do zmíněných 19,5 m, kde bylo zastiženo ústí komína. Celou šachtu bylo nutné dřevit.

Spojení je zatím neprůlezné, intenzivně se pracuje na zabezpečení šachty a rozšíření úzkého komína. Zpřístupnění prostor pro běžné jeskyňáře předpokládáme koncem roku. Více informací najdete v článku ve Speleoforu.


Zpět

Vstup pro členy
RSS