Štola Johannes, památka UNESCO

Dovolujeme si Vám zaslat pozvánku do podzemí Krušných hor pro Vaše redaktory i členy ČSS. Bude nám potěšením seznámit Vás, odborníky, s důlním dílem ze 16. století - štolou Johannes a jejím okolím.

Památka UNESCO bude po zimní sezóně otevřena od 1. května a velice rádi zajistíme exkurzi také pro Vás.

Více informací naleznete na www.stolajohannes.cz, nebo mne můžete kontaktovat.

Zdař Bůh!

Martina Poštová, Boží Dar

Tel.+420 776776096

Středověké důlní dílo – štola Johannes u Božího Daru. Památka, zapsaná od roku 2019 na Seznamu světového dědictví UNESCO spolu s dalšími hornickými unikáty na české a saské straně, otevře svoji již 8. sezónu. Štola byla znovu „objevena“ a prozkoumána před více než 20 lety.  

Návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů: základní či velkou trasu v časovém rozpětí od 1,5 – 2,5 hodiny.   

Jak se připravit?  

Pevná obuv, teplé oblečení pro teploty kolem 7 stupňů, fyzická kondice pro výstup po žebřících až 40 m na povrch k replice žentouru, nabitý mobilní telefon (počítat se slabým signálem v tomto zapadlém údolí Krušných hor).  

Vyplatí se také procházka o několik stovek metrů níže po proudu Zlatého potoka, kde jsou zachované další dobývky, odvaly po bohaté hornické činnosti kolem štoly Johannes.  

Během této návštěvnické sezóny připravuje štola Johannes další aktivity, těšit se můžete na akce v rámci oslav 3. výročí zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO (6.července) nebo na Den památek UNESCO.  

Rezervační portál a mnoho zajímavých informací o historii štoly, technologiích i nerostném bohatství Krušných hor naleznete na www.stolajohannes.cz , www.montanregion.cz