Kras, jeskyně a lidé 2023

17398

Milí přátelé jeskyní a krasu,

dovolujeme si vás co nesrdečněji pozvat k účasti na V.  mezinárodním setkání speleologů v Moravském krasu a zároveň i ke II. ročníku odborné konference Kras, jeskyně a lidé.

Rozhodli jsme se tyto akce uspořádat, protože je milé trávit příjemný čas s lidmi, které spojují stejné zájmy. Naposled jsme podobné mezinárodní setkání u nás v České republice měli v roce 2013, kdy se v Brně konal 16. Mezinárodní speleologický kongres. A tak jsme se my organizátoři dali po letech opět dohromady a věříme, že toto setkání bude neméně úspěšné.

Termín konání jsme vybrali v roce 2023 zcela záměrně. Připomínáme si totiž jedinečnou událost, která se stala před 300 lety. Do tehdejší nejhlubší známé propasti světa Macochy (−134 m) se nechal spustit první člověk, provinciál minoritského kláštera v Brně Lazarus Schopper, a tak tento den můžeme považovat za počátek zájmu o zkoumání jeskyní v Moravském krasu.

Část sobotního dne našeho setkání bude věnována dobové rekonstrukci tohoto sestupu, kdy spustíme mnicha na dno Macochy.

V rámci setkání můžete navštívit nejzajímavější jeskyně Moravského krasu a můžete vidět i další zajímavosti jak v přírodě, tak i ve městě. Brno, druhé největší město České republiky, je od našeho místa konání vzdáleno pouhých 40 km. Více se dozvíte zde: www.gotobrno.cz.

Součástí setkání je i odborná konference Kras, jeskyně a lidé, která proběhne v kinosále kulturního domu ve Sloupu, a to v pátek 22. 9., a v případě velkého množství příspěvku také v sobotu 23. 9. dopoledne. 

Veškeré podrobnosti k této konferenci najdete v cirkuláři níže nebo také v příslušné záložce na webu.

Obě tyto souběžné akce pořádá Česká speleologická společnost ve spolupráci s organizacemi:

• Správa jeskyní České republiky: www.caves.cz
• Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky: www.nature.cz
• Česká geologická služba: geology.cz/extranet 

a pod záštitou Mezinárodní speleologické unie UIS:

https://uis-speleo.org