Místo konání

Městys Sloup v Moravském krasu, kulturní dům.

Sloup je severní vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Moravský kras a významné poutní místo, jeho založení se datuje od poloviny 11. století.

Přírodní dominantou a největší turistickou atraktivitou jsou místní Sloupsko-šošůvské jeskyně se světoznámou Eliščinou jeskyní, krápníkem Svícnem a jeskyní Kůlnou. Vstupnímu areálu jeskyní vévodí osamělé skalisko „Hřebenáč“.

Ze Sloupu jsou po turistických stezkách lehce dostupné všechny ostatní veřejnosti přístupné jeskyně Moravského krasu včetně propasti Macocha (jejich popis si přečtete níže).

Mezi kulturní památky městyse patří zejména barokní kostel Panny Marie Bolestné, postavený v letech 1751–1754. K registrovaným památkám patří také jeskyně Kůlna, v níž byly nalezeny kosterní pozůstatky neandrtálského člověka a která je evropským archeologickým unikátem.

Nejstarší historické památky v okolí jsou zříceniny hradů Blansek, Holštejn a Boskovice. Další dostupná poutní místa jsou Křtiny (18 km) a Vranov (25 km). Do města Brna je to ze Sloupu 40 km.

Místní kulturní dům, otevřený v roce 1975, má velký taneční sál s přísálím a galerií, víceúčelový sál se stupňovitým hledištěm. Tento kulturní sál pamatuje již desítky jeskyňářských akcí, tradičně se zde každoročně koná setkání českých jeskyňářů „Speleofórum“.

17255

Jak se k nám dostanete

Městys Sloup v Moravském krasu se nachází ve vzdálenosti cca 40 km od města Brna (2. největší město v České republice), cca 220 km od hlavního města Prahy.

17257

Letecky

Nejbližší letiště je v Brně, avšak s limitovaným počtem letů. Dále se dá k nám pohodlně dostat z letiště Praha (200 km) a Vídeň (120 km).

Autem

Do Brna po dálnici D1 (Praha–Brno a dále do Polska) a D2 ze Slovenska, Rakouska či Maďarska (Bratislava–Brno).
Pro příjezd až na místo konání do Sloupu jsou souřadnice: 49.4158019N, 16.7373561E

Vlakem

Vlakem je do Brna velice dobrá dostupnost, staví zde mezinárodní vlaky přijíždějící z Rakouska, Maďarska či Německa. Dále pak vlakem z Brna pokračujte do stanice Blansko a odtud autobusem.

Autobusem

Přímo do místa konání jezdí autobusová doprava. Nejlepší spojení z města Brna je vlakem do stanice Blansko. Vedle železniční stanice je autobusové nádraží, odkud odjíždějí autobusy č. 233 do městyse Sloup. Více o spojích najdete na www.idsjmk.cz/connection-finder/search.