29.ročník Speleofóra právě skončil!

29. ročník tradičního setkání Speleofórum se konal ve dnech 23.4 - 25.4. 2010 ve Sloupu v Moravském krasu.

V průběhu setkání, kterého se zůčastnilo celkem 300 jeskyňářů ze čtyř zemí, zaznělo 24 přednášek o nejnovějších objevech členů České speleologické společnosti u nás i v zahraničí, jejich dalších výzkumech krasu a jeskyní a např. také o velice nebezpečné chorobě postihující netopýry, zvané "Syndrom bílého nosu" (WNS).

Na neděli byly připraveny exkurze do desítky jeskyní Moravského krasu a byly uděleny tradiční ceny Speleofóra.

Cenu předsednictva České speleologické společnosti za nejvýznamnější objev v ČR získala ZO ČSS 1-11 Barandien za nejnovější objevy v jeskyni Na Javorce.

Cenu předsednictva České speleologické společnosti za nejvýznamnější objev členů ČSS v zahraničí získal tým vedený ZO 6-19 Plánivy za objevy v jeskyni Kačna Jama ve Slovinsku.

Cenu účastníků Speleofóra za nejvýznamnější objev v ČR získala ZO 6-22 Devon za objevy v závrtu Okrouhlík.

Cenu účastníků Speleofóra za nejvýznamnější objev členů ČSS v zahraničí získal tým vedený ZO 6-19 Plánivy za objevy v jeskyni Kačna Jama ve Slovinsku.

Cenu za nejlepší prezentaci si odnesla dvojice Igor Pap a Branislav Šmída, za přednášku o jeskyni Mesačný Tieň ve Vysokých Tatrách.

Cenu za nejlepší posterovou prezentaci získal Zdeněk Motyčka za fotografie z jeskyně Lechuguilla.

Cenu za nejlepší příspěvek do sborníku Speleofórum získal Tomáš Mokrý za článek "Další nové poznatky o průběhu jeskynních systémů vázaných na podzemní tok Sloupského potoka - výzkumy a objevy roku 2009".

Zvláštní cena Speleofóra byla udělena členům ZO 1-10 Speleoaquanaut za přemapování mexického podvodního systému Tux Kupaxa.

Za organizaci a zdárný průběh 29. ročníku Speleofóra bych chtěl jménem všech účastníku poděkovat zejména členům ZO ČSS 6-16 Tartaros, Michalu Piškulovi, Zdeňku Kakáčovi, Veronice Vlčkové, Jiřímu Hlouškovi a následujícím sponzorům a partnerům:

Obec Sloup, Moravská ústředna Brno, Novatron, Meander, Cavex Club, Alp Sport, Hysko, Sport studio Suzán, ŠUDYtriko, ZM Production.

Zdeněk Motyčka
předseda ČSS