50. let trvání SZS Maďarsko

Dne 29. dubna 2011, proběhly oslavy 50. let od založení maďarské speleologické záchranné služby. Tato je jedna z nejstarších dobrovolnických záchranných týmů v Maďarsku. Byla založena v roce 1961. Během této dekády záchranáři zachránili stovky životů nejenom v jeskyni, ale i na povrchu, v těžko přístupných místech.

Na základě osobního pozvání, vyrážím s Davidem Havlíčkem lůžkovým vlakem do Budapešti a následně do místa konání – jeskyně Pál-völgyi na okraji Budapešti. Srdečně jsme přivítáni jedním z organizátorů Gyulem Hegedüsem. Po uvítací ceremonii spojené s projevy představitelů složek státu a dalších záchranných organizací, probíhá demonstrace transportu zraněného na vystavěné ocelové konstrukci před areálem jeskyně, kde je i vystavena výstroj a výzbroj záchranných služeb. Využíváme možnosti návštěvy krásné jeskyně Pál-völgyi s osobním průvodcem. Během konání akce dochází k navázání a upevnění spolupráce mezi českou, maďarskou a slovenskou stranou. Do dnešních dnů je zde vzpomínána velká záchranná akce v roce 2001 v maďarské Rákoczi barlang, na které se velkou měrou podílela i Speleologická záchranná služba České speleologické společnosti.

Závěrečná guláš párty doplněná projekcí historie záchranářství v Maďarsku příjemně ukončila maďarské oslavy a nás čeká cesta na jubilejní 30.ročník Speleofóra ve Sloupě.

Roman Šebela, Speleologická záchranná služba ČSS