Český neKras 2023

Český neKras 2023

Druhý ročník setkání jeskyňářů v Českém krasu na téma nekrasových jeskyní

25. března 2023 od 18 h v salónku restaurace kulturního domu Tetín, Na Knížecí 78

Pozvánka zde.

Účastníky čekají novinky a video z Broumovska, krátká zpráva o pokračující inventarizaci speleologických objektů na Křivoklátsku a 3 další prezentace, o kterých prozradíme:

Jaroslav Kukla - ZO ČSS 4-03 Labské pískovce
Neznámo se ukrývá ve tmě, aneb jeskyně Labských pískovců v různém světle
Více než stoletá, avšak stále živá, je speleologická tradice v Labských pískovcích. Jeskyně nám přinášejí dobrodružství a adrenalin, ale také objevování a poznání přírody, ať už té současné nebo dávno minulé. Jsou to paralelní světy, ve kterých mohou určité procesy probíhat podstatně jinak, než bychom očekávali. Vydejme se do nitra pískovcových skal severních Čech, abychom se podívali do minulosti krajiny a mohli lépe měnit její budoucnost.

Jan Had Mertlík - ZO ČSS 4-01 Liberec
Ortho Paradise
Popisný přístup fyzické geografie je dnes překonán. Fotografie a 3D modely řeknou víc a popis by měl směřovat ke genezi tvarů. Prezentace chce provokovat a na příkladech jednotlivých tvarů demonstrovat, jak je letitý popis často v rozporu se současným poznáním. Homogenita je nudná. Sláva okrajovým podmínkám!

Markéta Jakovenko a Michal Cimbál Hejna - ZO ČSS 1-02 Tetín
Piping caves oblasti Neot Hakikar´s Havarim, Izrael
Piping caves vznikají mechanickou činností vody. Jeskyně v oblasti Neot Hakikar´s Havarim byly objeveny nedávno a některé s délkou přes 1 km patří k nejdelším piping caves na světě. Na jejich dokumentaci se podílejí i členové České speleologické společnosti.

Srdečně vás zveme. Počet míst k sezení je přibližně 40-50, občerstvení bude možné samoobslužně u baru ve výčepu Tetínské hospody.

Za tým organizátorů zdraví
Martin Majer
ČSS ZO 1-02 Tetín