Chlum komora - vnitřní trenažér (Český kras)

     V Českém krasu, v lomu Na Chlumu u Srbska vznikl nový trenažér jednolanové techniky.
Zvolila se podzemní prostora bývalého záložního archivu Škodových závodů, která již několik desetiletí slouží jako základna Speleologického klubu Praha. Prostora, jakož i dobrý přístup k ní, umožňuje příjemný tréning i v zimním období a zároveň přirozeně evokuje jeskynní prostředí.
   Nyní je trenažér koncipován primárně na pokročilý nácvik SRT technik za použití všech dostupných prostředků pro použití ve speleologii hlavně pro členy ČSS, ale nejen pro ně.
   Jedna hlavní trasa, po obvodu celé prostory, je tvořená cca 20 průvěsovými úseky v různých vzdálenostech a délkách. Přes strop prostory jsou  pak ve stejném stylu vystrojeny dva stropní traverzy, opět v několika délkových variacích. Dále trenažér umožňuje nácvik dvoulanového přemostění přes šířku prostory, nácvik přelezení převisu, vertikální plazivky tvořené nastavitelnou deskou, napnuté ocelové traverzy a též nácvik záchrany z lana na dvou samostatně visících lan v prostoru komory. Tzn, že zde v podstatě lze procvičit vše, s čím se můžete při pohybu v jeskynním terénu setkat.
   Šestnáctého června 2018, u příležitosti Lezeckého dne SZS bude tento trenažér, zvaný Chlum-Komora, slavnostně otevřen a bude odhalena pamětní deska průkopníku a propagátoru SRT v Československu RNDr. Antonínu Zelenkovi, jemuž je trenažér na počest věnován.

  • Pro používaní trenažéru je nutné dodržovat "Pravidla pro použití lezeckého trenažéru-Chlum-Komora"
  • zřizovatelem a správcem trenažéru je ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha a Speleologická záchranná služba České speleologické společnosti (SZS).
  • správcem lokality je ZO ČSS 1-06 Speleogický klub Praha kontakt ZDE
  • nákres trenažéru ZDE
                                                

(aktualizace 9.5.2018 - stanice Čechy, Záruba)