Chlum komora - vnitřní trenažér (Český kras)

     V Českém krasu - v lomu Na Chlumu u Srbska (mapa) byl 16.6. 2018, u příležitosti Lezeckého dne, slavnostně otevřen vnitřní trenažér zvaný Chlum-Komora s odhalením pamětní desky průkopníku a propagátoru SRT v Československu RNDr. Antonínu Zelenkovi, jemuž je trenažér na počest věnován.
   Zvolila se podzemní prostora bývalého záložního archivu Škodových závodů, která již několik desetiletí slouží jako základna Speleologického klubu Praha. Prostora, jakož i dobrý přístup k ní, umožňuje příjemný trénink i v zimním období a zároveň přirozeně evokuje jeskynní prostředí.
   Nyní je trenažér koncipován primárně na nácvik SRT technik za použití všech dostupných prostředků pro použití ve speleologii nejen pro členy ČSS.
   Jedna hlavní trasa, po obvodu celé prostory, je tvořená cca 35 průvěsovými úseky v různých vzdálenostech a délkách. Přes strop prostory jsou  pak ve stejném stylu vystrojeny dva stropní traverzy, opět v několika délkových variacích. Dále trenažér umožňuje nácvik dvoulanového přemostění přes šířku prostory, nácvik přelezení převisu, vertikální plazivky tvořené nastavitelnou deskou, napnuté ocelové traverzy a též nácvik záchrany z lana na dvou samostatně visících lan v prostoru komory. To znamená, že zde lze v podstatě procvičit vše, s čím se můžete při pohybu v jeskynním terénu setkat.  

  • Pro používaní trenažéru je nutné dodržovat "Pravidla pro použití lezeckého trenažéru-Chlum-Komora"
  • zřizovatelem a správcem trenažéru je ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha a Speleologická záchranná služba České speleologické společnosti (SZS).
  • správcem lokality je ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha kontakt ZDE
  • nákres trenažéru ZDE , ke stažení ZDE
                                                            

(aktualizace 29.11. 2022 - stanice Čechy, Záruba)