CLIMBING IN DARKNESS & 3451M GREAT VERTICAL SHAFTS

Olda "Pavouk" Štos

Neutuchající touha poznání žene člověka neustále za novými, dosud neobjevenými "světy". Tvor, jenž ještě před pár desítkami tisíc let uměl sotva chodit, dnes opouští rodnou Zemi, aby své nutkání rozptýlil ve vesmírném prostoru. Ale na zemi se nachází ještě jeden svět, dosud neobjevený a velice těžko přístupný - svět věčné tmy a netknutého prostoru, kde čas jako kdyby se zastavil. Svět propastí nacházející se i více než tisíc metrů pod povrchem zemským. O tom je KOTA 1000.

Cílem tohoto ojedinělého sportovního projektu, je průstup nejhlubších francouzsko-španělských vertikál. Od středozemních Pyrenejí až po slunnou Asturii. Celkem 3451m vertikálního šílenství a air show! A aby akce nebyla příliš stereotypně fádní, plánujeme ze dna nejmonstróznější španělské šachty -Pozo Vicente Alegre- hluboké 309m, vylézt volně na povrch!!! Z průběhu akce připravujeme natočení filmové reportáže. Cílem akce není jen unikátní sportovní výkon, ale taktéž jedinečná filmová a fotografická dokumentace všech těchto podzemních gigantů patřícím k největším na planetě. Dnes Vám přinášíme krátké představení prvních čtyř, které se nacházejí na francouzském území. Na Vercors a v Pyrenejích.

 1. Pot II - 319m / Vercors
 2. Pozo Lépineux -320m / Navarra
 3. Puits des Pirates -328m / Pyreneje
 4. AN506 - Pozo de los Ninos - Monster - 259m / Pyreneje*_
 5. Pozo de los Pasiegos -346m / Cantabria
 6. Pozo Negro -340m / Cantabria
 7. Pozo Buldo -314m / Cantabria
 8. Pozo Johué -302m / Cantabria
 9. Pozo de los Caínes -308m / León
 10. Pozo Tres la Hayada -306m / Asturias*
 11. Pozo Vicente Alegre -309m / Asturias - (Climbing in Darkness)

POT II (Saint-Andéol, Isére, Francie) 302 m

Ústí se otvírá v rozsáhlém škrapovém poli Erges na planině Vercors. Objeveno 10. července 1969 jeskyňáři z Association Spéléologique du Vercors, propast až na dno slezena o tři dny později. Pokračování je beznadějně ucpáno kamenitou sutí. Původně oznámená hloubka –337 m (4) později opravena na hodnotu 319 m. Vlastní vertikála, přerušená dvěma malými výstupky v -80 m a -214 m, je hluboká 302 metrů. Vertikála je známá díky velmi častým zásahům francouzské Spéleo Secours a to především v souvislosti s padajícími kameny a velmi častými úrazy.

PUITS DES PIRATES (Mendive, Pyrénées-Atlantiques, Francie) 328 m

Jde o centrální šachtu propasti Gouffre D´Aphhanize, její ústí vzniklo recentním provalením dna stejnojmenné krasové dolinky pod masivem Arbailles zřejmě vlivem silných dešťů nebo intenzivním přítokem tavných vod. Objevena počátkem roku 1971 jeskyňáři ze Spéléo-Club de Pau, kteří po sestupu dvěma šachtami (56 m a 41 m) pronikli meandrem až k oknu do této obrovské vertikály. Ta byla slezena až 16. září 1972 pouze tříčlenným družstvem ve složení J.-P. Combredet, P. Courbon a R. Gomez. Dna nepřerušované šachty dosáhli po mnohokrát navazovaných devítimilinetrových lanech.

LÉPINEUX (Larra, provincie Navarra, Španělsko) 320 m

Vstupní objevná šachta komplexu PSM (Pierre Saint - Martin). Objevena v srpnu 1950, prvý sestup pomocí rumpálu o rok později. Průstup po žebřících ( ! ) v roce 1972, od té doby mnohokráte po lanech technikou SRT. V současnosti pro akutní nebezpečí pádu kamenných lavin šachta uzavřena. V průběhu propasti četné ukloněné etážky (nejvýraznější v hloubkách -86 m, -169 m a -213 m) - nejedná se tedy o nepřerušovanou svislou vertikály, byť "veškeré kameny shora vhozené zasáhnou dno".

AN506 - Pozo de los Ninos - MONSTER (Larra, provincie Navarra, Španělsko) 259 m

Propast objevena francouzskými speleology v roce 1998. Vchod se nachází v nadmořské výšce 2170m na velmi rozsáhlém vápencové plošině oblasti Larra. Průměr šachty dosahuje v nejužším místě 20 x 7m a samotná vertikála "Monster" pak dosahuje úctyhodných rozměrů. Patří k nejmohutnějším šachtám v Pyrenejích. Průhled šachtou je 100% a je vidět ze dna až k ústí šachty, tedy celých 260m.

Vápenec je velmi tmavý a stěny pohlcují veškeré světlo. To však nic nemění na monstrozním a svislém průběhu šachty. V šachtě je navíc fenomenální akustika a celá tak působí dojmem obrovského srdce nějakého podzemního hudebního nástroje. Zvuk je slyšet ještě po deseti vteřinách!

Více informací naleznete na www.cavexclub.cz v horní sekci Jdi.

přidat komentář

Diskuze ke článku

Zatím nikdo nepřidal k tomu článku komentář.
* povinné položky

Přidat komentář

captcha