Expedice Xibalba 2009

Ve dnech 24.1.-24.2. 09 se šest speleopotápěčů ze skupiny 1-10 Speleoaquanaut pokusilo zdokumentovat rozsáhlý, vodou zaplavený jeskynní systém Tux Kupaxa na mexickém Yucatánu. Známé prostory systému se přibližují k jeskyním v oblasti vesnice Chemuyil, které objevili a mapovali členové českých expedic v minulých letech. V průběhu 3-4 hodinových ponorů se letos postupně zmapovaly jednotlivé chodby a objevovaly nové, dosud neprozkoumané cesty podzemního labyrintu.

V první polovině pobytu nalezli účastníci expedice Daniel Hutňan, Míra Manhart, Míla Dvořáček, Martin Honeš, Petr Chmel a Martin Hutňan spojení dvou systémů - Tux Kupaxa a Sac Xiquin, objevili 1500 m nových chodeb a natočili film o nálezu kostry prehistorického lenochoda v jeskyni Ko´ox Baal.Ve druhé části expedice probíhalo domapování chybějících segmentů systému a kompletace historických údajů o všech čtyřech součástích Tux Kupaxa.

Speleopotápěči strávili dohromady pod vodou 15128 minut, objevili 2017 m a zmapovali 12 828 m chodeb. Jeskynní systém Tux Kupaxa se celkovou délkou 15 138 m stal osmým nejdelším vodou zaplaveným systémem na Yucatánu. Ve spolupráci s Quintana Roo Speleological Survey připravujeme vydání podrobné mapy jeskyně.

Daniel Hutňan

přidat komentář

Diskuze ke článku

01. NT

Datum: 07. 06. 2010 04:03|Od: david|reagovat
hello where can i get the maps of Tus kupaxa and Koox baal
david
saludos
* povinné položky

Přidat komentář

captcha