Jeskyně Jasanka na Banátu přinesla opět překvapení!

Další výprava na rumunský Banát, do jeskyně Jasanka, která se nachází v pohoří Muntii Locveji, nedaleko jedné z českých vesnic Svatá Helena, skončila nad očekávání dobře. Již koncem minulého roku se v jeskyni podařilo výrazně postoupit překonáním dvou sifonů na dvoustém metru polygonu a mapování přineslo údaj 1250 metrů nových prostor. Celý tento příděl pro nadšené objevitele končil dvěma otazníky. Byl to „koncový sifon“, necelý kilometr vzdálený od vchodu, a cca 600 metrů vzdálený „V“ komín s výrazným průvanem. Komín se podařilo zdolat již koncem poslední akce minulého roku a v 15 metrové výšce bylo nahlédnuto prostor, které dle popisu odpovídaly hornímu patru. Při debatách nad mapou přišlo na různá smělá tvrzení, ale bylo jasné, že pokud chceme hledat další pokračování hlavního směru jeskyně, jsou to právě tato dvě místa, které by mohli přinést rozuzlení.

Přišel konec října letošního roku, vhodné vodní stavy pro spuštění čerpadel v Jasance a akce začala. Hlavní úder začal téměř současně transportem lezeckého a potápěčského materiálu. Těžší potápěčský materiál nakonec zůstal někde na cestě, neboť lezci již našli pokračování v horním patře a vrátilii se s radou: „to už tam netahejte, raději běžte mapovat!“

Proč ne? Mapování nakonec znamenalo dalších 600 metrů objevů a potěchu pro oko, neboť části jeskyně nad „V“ komínem mají krásnou výzdobu a unikátní tvarování vysokého meandru. Více informací přinesou připravované příspěvky po vyhodnocení mapovacích údajů a zpracování foto dokumentace.

Za Pustý žleb, Mikulov, Tišnov a Čachtice sepsal Kajman