Kravská díra - zpráva o objevu

Obecně se soudilo, že tento velký portál vlastně nikdy nikam nemůže vést. O tom, že je to fantastický ponor, asi snil málokdo. Práce jsme zahájili loni v létě. Po vykopání asi4 metry hluboké šachty jsme bez velkých problémů a obtíží pronikli do volných prostor. Jeskyně má v přední části horizontální charakter, přerušovaný malými vertikálními stupni. V zadních partiích se charakter jeskyně mění na vertikální.Krásná roura padá do hloubky 15 - 20 metrů, kde jeskyně zatím končí neprůlezně. Jeskyně má nyní délku 100 metrů. Dobrým průvodcem je zde opravdu silný průvan.Bylo započato mapování, prolézání a fotografování nových prostor. Jeskyně má směr na jih, tzn. pod Harbechy. Jaké jsou tedy další perspektivy výzkumu na této velmi nadějné lokalitě:

  1. Buď se dostaneme do dalších horizontálních prostor směrem pod Harbechy
  2. Nebo dostihneme vilémovicko-ostrovské vody vytékající v Malém výtoku

Takže zatím se nechme překvapit, co ukáží další výzkumy. Mějme na paměti, že se nacházíme ve stejné stráni jako další super lokalita Nejezchlebův lomek.

Jediné překvapení jsme zažili v tom, že již zde před námi někdo výzkum prováděl. Svědčí o tom staré kýble, lavory, majzlíky, zkumavky, dřevěné žebříky a pod. Ani největší znalci Krasu nám nedokáží říci, kdo to byl. Literatura bohužel taky mlčí. Bylo to mezi válkami?

Další fotografie, mapy, informace budou postupně přibývat na našich stránkách www.suchy-zleb.cz.

Předpokládáme, že v dohledné době napíšeme daleko podrobnější článek, který bude publikován ve známých speleoperiodikách.

ZO ČSS 6-14 Suchý žleb
Ota Šimíček

přidat komentář

Diskuze ke článku

Zatím nikdo nepřidal k tomu článku komentář.
* povinné položky

Přidat komentář

captcha