Lomy Ameriky

Laco Lahoda: Lomy Ameriky

 Velká Amerika – vše, co chcete vědět, Ladislav Lahoda

Pokec pod vodou a Speleoaquanut uvádí prezentaci známého jeskyňáře Ladislava Lahody o lomech v oblasti obce Mořina s nejznámějšími objekty Velká a Malá Amerika

plakát akce tady

Vzhledem k tomu, že lom Velká Amerika bývá málo kdy otevřen pro potápěče, tak je vhodné využít každé příležitosti. Je také vhodné se o této romantické westernové lokalitě plné štol, jeskyní, jezer, pověstí a legend dozvědět předem co nejvíce. Mezi potápěči je ostatně mnoho trempů, dobrodruhů, jeskyňářů a jeskynních potápěčů. Proto jsme vyšli všem zájemcům vstříc a kvalifikovaný znalec místní problematiky Laco Lahoda ze společnosti pro výzkum podzemí CMA uvede v Mantě ve středu 15. 3. 2023 v 19 hod. svoji prezentaci LOMY AMERIKA – MYSTÉRIUM ČESKÉHO KRASU. Pracoval zde více než40 let, dělal průzkumy, prolongace, mapoval, sbíral a vydával historické podklady, mapy, pověsti, fotografie. Potápěl se zde a pomáhal jeskynním potápěčům z Pragoaquanautu / Speleoaquanautu s průzkumem zatopené části Únorové propasti. Výstupem z jeho neúnavné práce v podzemí je jednak sbírka příběhů Pověsti Ameriky, dále kniha Tajnostmi podzemí a i založení Důlní expozice Chrustenická šachta, potápěčské lokality s fatální přitažlivostí. Na přednášce uvidíte počítačovou prezentaci z činnosti CMA v této oblasti, složenou z historických diapozitivů, ukázek map, novodobých snímků a videozáznamů, doplněnou vzpomínkami na pátrání po dosud neodhalených záhadách rozsáhlé sítě štol a lomů Amerik. Nebude chybět ani stručná historie vzniku těchto lomů a jejich pozdějších osudů. To vše vám přiblíží -genia loci- tohoto fenoménu v Českém krasu, který jistě znáte minimálně z různých filmů (Limonádový Joe, Cesta na jihozápad, Malá mořská víla, Cesty mužů…)

Pořad bude v pěkném salónku Café bar MANTA, Kořenského 5, na Smíchově u Jiráskova mostu pod historickou Malostranskou vodárnou. Nezapomeňte si hned zajistit židli na mailem na pokecpodvodou@gmail.com. Pozvěte prosím i svoje známé! Vstupné je 100,- . Před, během a po přednášce můžete využít pestré nabídky občerstvení a posezení v Café baru www.dcmanta.cz/cafebarmanta.html.

Těšíme se na vaši účast a Laco na vaše dotazy o všem, co vás zajímá, co bylo, co je a jak to bude v budoucnu s českou Amerikou.

za Pokec pod vodou a Speleoaquanaut Jirka Hovorka a Hynek Kašpar