Mesačný tieň – Tátova zkratka

Ve dnech 14. – 17.07.2012 se uskutečnila 4-denní pracovní akce v jeskyni Mesačný tieň. V plánu bylo zmapovat objevy z předešlé akce , pokusit se postoupit dále v chodbách za nálezem fosílií jeskynního medvěda a zkusit nalézt cestu , kudy „ míša „ přišel. Jako základnu jsme opět měli bivak 1 v hloubce 280 m a odtud vyráželi za prací. Mapování jsme věnovali téměř 2 dny a jak už to bývá,objev přišel v místě, kde jsme to nečekali.

Opakovaně jsme chodili do Volání Bielovodky a v Tatra Open museli zdolávat 9m stupeň po lanovém žebříku.Žebřík jsme sem sami kdysi umístili jako alternativu ke slaňování.Jeskyní se v tomhle úseku prochází s postrojem v batohu kvůli prolézání plazivek a oblékání postroje na jeden stupeň zdržuje postup.Tak téměř všichni používají žebřík.Ovšem je to dost namáhavé. A na bezpečnosti to taky nepřidá.

Často jsme si říkali, kéž by šel stupeň někudy obejít.Tentokrát to Mílovi už nedalo a pustil se do průzkumu shora.Těsně před zúžením Děsný vietor začal prolézat v pravo mezi balvany a brzy byl 7m hluboko.Šel jsem mu naproti dole pod žebříkem a provolali a prosvítili jsme spojku.Pak už jen několik hodin odvalování balvanů a rozšiřování pukliny. Cestu jsme nazvali Tátova zkratka a pro pohodlnější průlez zde osadili popruh na přitáhnutí.

V Medvědí chodbě jsme doplnili fotodokumentaci fosílií medvěda a hledali pokračování. Ukloněná klesající trubice s průvanem vypadá sice velmi nadějně,ale neustále se zužuje.Šanci by zde měl jen super tenký jeskyňář.

Pak už nám zbývala jen zasedimentovaná chodba.Ani v ní jsme po několika hodinách kopání moc nepostoupili. Ale ta možnost tady je. Záhadu, kudy „míša „přišel, jsme tentokrát neodhalili. Tak zase příště.

Účastníci akce: M.Polívka (ČSS 3-03 Šumavský kras) , K.Jindra ( ČSS 3-03 Šumavský kras).

Zapsal K.Jindra 20.07.2012 Plzeň