Nové objevy na Yucatanu!

V uplynulých dnech se navrátili účastníci letošní expedice Xibalba. Během třítýdeního působení na Yucatanu pokračovali v objevování zatopených jeskyní nedaleko vesnice Chemuyil, kde působí již od roku 2003.

Díky požáru, který v loňském roce téměř odlesnil značnou část jungle, se podařilo objevit deset nových cenotů v oblasti jižně od posledních známých prostor jeskyně K´oox Baal. Cenoty byly postupně prozkoumány a ve čtyřech z nich objeveno rozsáhlé pokračování. Nejprve se podařilo objevit více než 2 km v cenotu Ha´a Kak a 1, 5 km v cenotu Kot Be, následně je propojit dohromady a připojit k jeskyni K´oox Baal. V cenotu Sax Xib objevit 1, 5 km a připojit přímo k jeskyni K´oox Baal . Nejvýznamnější objevy se udály v cenotu Balam Tsa´l, kde mohutné chodby dosahují prozatím délky 3,6 km a rovněž byly připojeny ke K´oox Baal, jehož délka tím dosáhla 28,6 km!

Letošní expedice se zúčastnilo 8 členů České a Slovenské speleologické společnosti - Miloslav Dvořáček, Petr Chmel, Radek Jančar, Radek Husák, Daniel Hutňan, Michal Megela, Zdeněk Motyčka a Kamila Svobodová. Krátkou návštěvou poctili expedici čtyři slovenští kolegové pod vedením Z. Hochmuta, kteří ihned přiložili ruku k dílu a zmapovali suché vstupní části tří cenotů v délce 0,5km.

Zdeněk Motyčka

přidat komentář

Diskuze ke článku

Zatím nikdo nepřidal k tomu článku komentář.
* povinné položky

Přidat komentář

captcha