Přednáška Netopýři Prahy a nabídka účasti na Adventure Film Festival Dijon

Přednáška Netopýři Prahy

Dobrý den, rád bych Vás pozval na další z odborných seminářů Příroda Prahy, součástí jehož je i přednáška Bc. Jany Neckářové Netopýři Prahy. Jedná se o odborný seminář věnovaný problematice pražské přírody v rámci dlouhodobého cyklu přednášek určených profesionálním pracovníkům ochrany přírody, strážím ochrany přírody a dalším zájemcům. Seminář pořádá odbor ochrany prostředí MHMP. Seminář se koná v úterý 11.května 2010 od 9:00 do 14:45 v sále zastupitelstva budovy Nové radnice MHMP (Mariánské nám.2, Praha 1).

Přihlášku na seminář zašlete prosím na e-mailovou adresu: prirodaPrahy@seznam.cz, nejpozději do 4. května 2010 s uvedením svého jména, příjmení, organizace a telefonu.

Pozvánku a podrobné informace o semináři naleznete na internetových stránkách ENVIS.

Petr Holý

The Dijon International Adventure Film Festival

The 19th edition of Dijon International Adventure Film Festival, officially called "Les Ecrans de l'Aventure" will take place from 25 to 27 November 2010 in Burgundy, France. Our Festival is a showcase for documentary films that relate to any kind of adventure: polar expeditions, mountaineering, round the world sailing races, ballooning, underwater exploration, speleology, portraits of adventurers, scientific expeditions... and we try to select the finest recently-produced documentaries (2008 to 2010, running time : 15 to 60 minutes). Admittance is free of charge.

Deadline for preselection is August 15th. Could be extended if you're finishing a new film).

The Dijon International Adventure Film Festival attracts more and more visitors, 10.000 at last October's edition with the public, professionals and adventurers all mingling together.

Best regards
Cl. POUSSIER-COTTEL
executive manager
aventure@la-guilde.org
Cel.: +33 (0)6 13 23 01 54
Ph.: +33 (0)2 96 70 45 15
http://aventure.la-guilde.org