Proběhl Lezecký den SZS v Plzni

Pod Tyršův most nás poprvé zahnalo nepříznivé počasí na podzim roku 1984. Měli jsme mít ten den cvičení naší SZS č.3 Plzeň na lezeckých skalách na Radyni. Deštivé počasí se nechtělo umoudřit a tak někdo (myslím Čochtan) navrhl využít jeden z plzeňských mostů. Po příchodu na místo jsme jen zírali. Mohutný ocelový mostní oblouk (50m dlouhý a 15m vysoký) je jako stvořený pro výcvik. Jedna polovina oblouku je nad řekou Radbuzou a druhá nad loukou. Výhodou pro pohodlné ukotvení našich lan jsou mostní žebříky kopírující oblouk. Za chvíli bylo vystrojeno pomocí smyček. I když pod mostem v chladném počasí trochu profukovalo, déšť zasahoval jen pod třetinu mostu. A tak vznikla významná tréninková lokalita v Plzni, kterou od té doby prošli všichni jeskyňáři z Plzně i širokého okolí.

Dne 9. října 2010 jsme zde zorganizovali další lezecký den. Babí léto jako stvořené pro lezení. Vystrojeno bylo několik lanových cest, ovšem zdaleka nejoblíbenější byl traverz s velkými průvěsy nad řekou. Při lezení jsme vzpomínali, kolik drahocenného materiálu skončilo v počátcích tréninků nenávratně na dně řeky.

V průběhu dne se zde vystřídalo 35 lezců a lezkyň, 3 děti a 4 psi. Nejmladší na laně byla 3 letá slečna a nejstarší 57 letý muž. Kromě jeskyňářů z Plzně a blízkého okolí dorazili lidé i z Prahy a Českých Budějovic. O zpestření se v závěru akce postarala jeskyňářka H.V. z Prahy, která při překonávání traverzu s velkými průvěsy nad řekou zahučela i s lanem do vody. Zachránila se sama a po převlečení do suchého mohla pokračovat v tréninku.

Karel Jindra, 3-03 Šumavský kras
Jana Lindová, 3-02 Jeskyňáři Plzeň

přidat komentář

Diskuze ke článku

Zatím nikdo nepřidal k tomu článku komentář.
* povinné položky

Přidat komentář

captcha