Skončil další ročník Speleofóra

O právě uplynulém víkendu se ve Sloupu v Moravském krasu konal již 28. ročník jeskyňářského setkání - Speleofórum.

V jeho průběhu byly mimo jiné prezentovány nejnovější objevy členů České speleologické společnosti v Moravském i Českém krasu, v Javoříčských jeskyních a nebo např. v Jesenickém krasu. Kromě významných domácích objevů zazněla celá řada přednášek prezentující objevy uskutečněné českými jeskyňáři ve Slovinsku, Černé Hoře i dalekém Mexiku.

V rámci Speleofóra byly uděleny tradiční ceny:

Cenu předsednictva České speleologické společnosti za nejvýznamnější objev v ČR získala ZO ČSS 6-25 Pustý žleb za objev Šošůveckého koridoru v Amatérské jeskyni.

Cenu předsednictva České speleologické společnosti za nejvýznamnější objev členů ČSS v zahraničí získala ZO 6-19 Plánivy za objevy v jeskyni Kačna Jama ve Slovinsku.

Cenu účastníků Speleofóra za nejvýznamnější objev v ČR získala opět ZO ČSS 6-25 Pustý žleb za objev Šošůveckého koridoru v Amatérské jeskyni.

Cenu účastníků Speleofóra za nejvýznamnější objev členů ČSS v zahraničí získala expedice do Mexika - Xibalba 2008 za objev skeletu neznámého obratlovce v jeskyni Koo´x Baal.

Cenu za nejlepší prezentaci si odnesl film Planina od Romana Groška.

Cenu za nejlepší posterovou prezentaci získala ZO 6-28 Babická za postery o Větrné propasti.

Zvláštní cenu Speleofóra byla udělena členům ZO 3-02 Jeskyňáři Plzeň a 3-03 Šumavský kras za nezištnou spolupráci s objevitelským týmem v jeskyni Mesačný tien na Slovensku.

Setkání se zúčastnilo 300 účastníků z celé ČR a Slovenska, kteří měli, kromě sledování prezentací, možnost zakoupit si odbornou literaturu, speleologickou výbavu a pomůcky, nebo se zůčastnit více než desítky exkurzí do jeskyní Moravského krasu.

Poděkování za organizaci a zdárný průběh 28. ročníku Speleofóra patří členům ZO 6-16 Tartaros, členům Vodní záchranné služby Kladno, Michalu Piškulovi, Zdeňku Kakáčovi a následujícím sponzorům a partnerům:

Obecní úřad Sloup, Moravská ústředna Brno, Novatron, Cavex Club, Eliass Sport, Hi-Tek e-shop, ZM Production, Učuspíny, Pekárna Habry a Hostinec U Němců.

Zdeněk Motyčka
předseda ČSS