Stáž SSF - asistence postiženému při nehodách v podzemí (Moravský kras)
Ve dnech 29. - 31.07.2013 proběhla v Rudici mezinárodní stáž asistence postiženým (ASV = assistance victims) v jeskyních. Instruktory a garanty stáže byly Bernard Tourte, prezident SSF (Spéléo Secours Français) a Christian Dodelin (Prezident speleologické záchranné komise, Mezinárodní speleologické unie). Stáž absolvovalo 21 účastníků z řad členů ČSS a SZS, hasičů a záchranné služby Jihomoravského kraje.
Cílem této stáže bylo seznámit účastníky s koncepcí medicínské pomoci postiženým v podzemí dle metodiky SSF.
Přítomní byli obeznámeni se složením ASV týmu, jeho možností pomoci postiženým, úlohy a role ASV týmu během záchranné akce a jeho materiálním vybavením. Dále byly probírány aspekty přítomnosti doktora na záchranné akci, použití tepelného stanu, transport postižených a komunikace v podzemí. V rámci stáže byly naplánovány teoretické části a také probíhal praktický výcvik v jeskyních.
Program
Pondělí 29.7.2013
První den dopoledne proběhla v prostorech sálu Dělnického domu teoretická část. Odpoledne se účastníci přesunuli do jeskyně Býčí skála. Navečer program opět pokračoval v Dělnickém domě.
Na dopolední části byla probrána témata:
- jednotlivé úkoly ASV týmu v rámci záchranné operace,
- důvody vytvoření a fungování ASV týmu,
- koordinace ASV týmu s ostatními záchrannými družstvy a lékařem,
- materiálové vybavení ASV týmu,
- tepelný stan (point chaud) – jeho funkce a sestavení,
- formuláře používané ASV týmem.
Praktický nácvik v jeskyni Býčí skála se skládal z výcviku prvotních úkonů ASV týmu v jeskyni a to: nalezení postižené/ho, prvotní vyšetření a ošetření, postavení tepelných stanů, přemístění postižené/ho do tepelného stanu. Večerní teoretický program byl zaměřen na logiku balení materiálu a materiálové vybavení ASV týmu.
Úterý 30.7.2013
Během velmi horkého dne probíhal v Kolíbkach, v Rudici praktický nácvik pohybu po laně (jednolanová technika) a hlavně různé možnosti záchrany z lana:
- pohyb po laně – směrem nahoru, dolů, teorie vystrojení přepínky, přechod přes přepínku,
- demonstrace a praktický nácvik možných postupů nahrazení ztraceného nebo poškozeného osobního SRT vybavení (uzel Rémi, uzel Garda, prusíky, Pantin, ...),
- záchrana postižené/ho z lana směrem dolů – metoda protiváhy – pedál, metoda protiváhy – dlouhý kravák, metoda croll to croll (hop-hop), přechod slaněním přes přepínku,
- záchrana postižené/ho z lana směrem nahoru – dopomoc při lezení protiváhou, vytažení k přepínce.
Středa 31.7.2013
Simulace záchranné akce v Rudickém propadání. Postižený se nacházel v Hugonově dómu, měl zraněnou pánev a zlomeninu dolní končetiny. ASV tým poskytl postiženému první pomoc, postavil tepelný stan, do kterého byl postižený přemístěn a důkladně vyšetřen. Informace o zdravotním stavu postiženého byla poslána na povrch, kde lékařka rozhodla, že je nutná její osobní přítomnost v jeskyni. Zároveň tři transportní družstva začali vystrojovat cestu z Hugonova dómu na povrch. Následně proběhl transport (1:30h) postiženého v nosítkách Petzl Nest na povrch. Po ukončení cvičné záchranné akce proběhlo zhodnocení celé akce, kde se velitelé družstev, lékařka, ťuhýk, velitel zásahu a instruktoři vyjadřovali k průběhu akce.
Na závěr byl promítnut dokument o nejdelším traverzu v Millau v 2013 a dokument o zkouškách materiálu v 2011 v Chorvatsku (destrukce jednoho kotevního bodu plovoucího kotvení / load sharing systém, destrukce lana tyrolského traverzu se zavěšenými nosítky a průběh napětí v systému, kde na tyrolském traverzu je zřízeno tahací stanoviště nosítek).
Shrnutí
Průběh celé stáže byl určitě velmi přínosný pro všechny zúčastněné, jak po stránce odborné, tak i v navázání a utužení kontaktů mezi jednotlivými účastníky. V rámci SZS ČSS budou poznatky nabité během této stáže dále diskutovány a závěry přeneseny do činnosti SZS ČSS.
Poděkování
Instruktorům za otevřený a trpělivý přístup v předávání informací.
Obci Rudice za poskytnutí zázemí.
ZO 6-04 Rudice, ZO 6-01 Býčí skála za umožnění přístupu do jeskyní.
Sepsal S.Kovačič 5.8.2013