Usedlost s vlastní zatopenou jeskyní v Orlických horách

Vážení speleologové,
narodil jsem se a do svých čtyřiadvaceti let žil s bratrem, rodiči, dědou a babičkou na vesnici v Orlických horách v hospodářské usedlosti, kterou těsně před začátkem 1. sv. války postavil můj praděd. A postavil ji vskutku důmyslně. V podsklepené obytné části se nachází majestátní studna, která přímo ve tvaru tajemné jeskyně navazuje na klenutý sklep - je spolehlivou zárukou udržování konstantní teploty a vlhkosti celého sklepa. Podle všeho praděd zkušeně využil tektonické změny způsobené podzemní vodou v místním masívu opuky, na které je ostatně "postavena" převažující část Orlických hor, a vhloubil úctyhodné podzemní dílo s vlastním klenutím a tvarem tajemné, ve své pravé části rozeklané jeskyně, v níž byste se kolem dokola klidně skoro vstoje otočili na pramici a ještě "zajeli" kousek za roh... Není tedy divu, že studna krom své role nikdy nevysychající zásobárny vody a záruky stálých kvalit sklepa byla zárukou chodu dřívějšího hospodářství, ale pro nás též velkým dobrodružstvím na dosah, cílem bezpočtu výprav, odvážných vstupů a zkoumání.

Bohužel běh našich životů nás odvál k založení rodin jinam a milovaný dům s velkým tajemstvím "v podpalubí" je nyní na prodej. Přiznám se, že si vůbec nedokáži představit jeho nového vlastníka, který by nenavázal citové pouto s géniem loci celého stavení - váženou studnou.

Proto se obracím na Vás s dotazem, zda přímo ve vašich řadách či někde poblíž Vás někdo "správně zaujatý" nepátrá po svém novém domově či chalupě "nad vlastní zatopenou jeskyní". Nabízené stavení se nachází v orlické obci Kunvald (v blízkosti Zemské brány a Pastvinské přehrady v okrese Ústí nad Orlicí). Případnému zájemci rád sdělím potřebné podrobnosti a samozřejmě nabídnu možnost osobní prohlídky celého stavení a studny.

Se srdečným pozdravem a poděkováním za případný zájem Jaroslav Dvorský, tel.721 634 132, emaill jar.dvorsky@gmail.com.