Výsledky fotosoutěže Czech Speleo Photo 2010

O víkendu 22. až 24. října se v Srbsku v Českém krasu konalo tradiční Setkání jeskyňářů. V průběhu slavnostního večera byli vyhlášeny výsledky soutěže Czech Speleo Foto.

2101V soutěži o nejlepší speleologickou fotografii roku 2010 zvítězily snímky Marka Audyho, Laco Lahody a Martina Škobáka. Vítězné snímky soutěže Czech Speleo Photo vybrali čeští jeskyňáři ve dnech 22. – 24. října na tradičním Setkání speleologů v Českém krasu.

Do prvního ročníku soutěže Czech Speleo Photo, která je doprovodnou akcí setkání, zaslali fotografové necelou stovku soutěžních snímků pořízených v podzemí. Tradiční jeskyňářské setkání letos v obci Srbsko pořádala základní organizace České speleologické společnosti (ZO ČSS) 1-06 Speleologický klub Praha. Ta má domovskou lokalitu právě v Srbsku.

V kategorii „speleologická fotografie“ získal první místo snímek „Chčije a chčije“ fotografa Marka Audyho. Ze snímků v kategorii „montanistika a historické podzemí“ získal první místo snímek „Blízká setkání“ fotografa Laco Lahody. Mezi reportážními fotografiemi v kategorii „lidé a akce“ odbornou porotu nejvíce zaujal snímek „Porada“ fotografa Martina Škobáka.

Cenu diváků udělili účastníci setkání další fotografii Martina Škobáka „Kačna jama“. Zvláštní ocenění poroty Naděje roku si odnesly snímky „Anýzovník vonný“ Milana Janaty a „Dejte mi pět minut…“ Anny Bláhové. Cenu základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Nyctalus, za nejzajímavější zobrazení živé přírody jako součásti speleologických ekosystémů získala fotografie Laco Lahody „Obyvatel podzemí“.

Vítězné snímky soutěže i s dalšími informacemi lze shlédnout ZDE.

Setkání speleologů v Českém krasu je tradiční odbornou speleologickou konferencí, která se věnuje aktuálnímu vývoji přírodovědných poznatků v oblasti průzkumu a ochrany podzemních prostor přírodního i umělého původu. V průběhu akce měli účastníci možnost exkurzí do běžně nepřístupných jeskyní na několika lokalitách v Českém krasu. V přednáškové části byly pro odbornou i laickou veřejnost připraveny aktuální informace o vědeckém výzkumu závažné choroby netopýrů, syndromu bílého nosu (WNS), či historické materiály mapující těžbu vápence a objevování jeskyní v Českém krasu. Jeskyňáři navíc na letošním setkání oslavili 65. let od objevení Srbských jeskyní.

Foto: Laco Lahoda – Blízká setkání, první místo v kategorii „montanistika a historické podzemí“.