Rok 2023 ve znamení dvou setkání

Když se před třemi sty lety spouštěl mnich minoritského kláštera v Brně Lazar Schopper do Macochy, byla většina našich jeskyní zcela neznámá. Když se aktivní speleologové v roce 1978 rozhodli sdružit a založit Českou speleologickou společnost, bylo již objevování našich jeskynních systémů v plném proudu.

Zanedlouho se bude psát už rok 2023. Od prvního zdokumentovaného sestupu do Macochy uplyne 300 let a od založení společnosti 45. Pojďme se tedy sejít a slavit. Česká speleologická společnost uspořádá 20. – 24. září 2023 Páté mezinárodní setkání speleologů v Moravském krasu. Od XVI. Mezinárodního speleologického kongresu v Brně v roce 2013 se bude jednat o největší akci, kterou naše společnost pořádá. Po jarním Speleofóru tak městys Sloup přivítá na podzim kromě českých jeskyňářů také zahraniční hosty.

A protože ve stejném roce je naše společnost také pořadatelkou Druhého ročníku mezioborové konference Kras, jeskyně a lidé, rozhodli jsme se obě akce spojit a konference tak proběhne v rámci mezinárodního setkání.

Není však třeba slavit pouze bujarým veselím nebo sledováním odborných příspěvků na téma výzkumu a ochrany krasových fenoménů. Chystáme totiž mimořádný počet povrchových i podzemních exkurzí. S našimi partnery připravujeme pro účastníky jedno překvapení. O něm ale až někdy příště.

Spustili jsme stránky k celé akci, kde postupně najdete potřebné informace: https://www.speleo.cz/kras-jeskyne-a-lide-2023 Sledovat můžete také náš Facebook.

A na závěr výzva hlavně k vám mladším členům naší společnosti. Pro Speleofórum i Mezinárodní setkání hledáme pomocníky. Odměnou vám budou zkušenosti s organizováním akce a navrch přidáme vstupenku zdarma. Pište předsedovi. A kdyby si někdo troufnul na zorganizování dětského koutku, získala by akce zcela nový rozměr.

Závěrem vám všem přeji klidné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku.


Jan Lenart, předseda České speleologické společnosti