Javoříčko - 22.09. 2012

V sobotu 22.září absolvovala SZS stanice Morava cvičnou záchrannou akci, spojenou s vytažením zraněné osoby z jeskyně.

Sraz tradičně v 9:00 na základně jeskyňářů v Březině - Luká.

Ne náhodou byla zvolena pro nácvik záchrany lokalita ponoru Špraňku. Tato jeskyně svým propasťovitých charakterem a úzkými místy přímo vybízela k otestování možností záchranářů.

Po shlédnutí mapy bylo rozhodnuto použít 1 hlavní kladkostroj, s trojnožkou na povrchu. Lana byla protažena až na dno propástky, přičemž bylo nutno zajistit co nejmenší tření. K tomu byly využity kladky, smyčky a pulimeni (pulley-men).

Před zahájením transportu vedoucí akce rozhodl zkontrolovat kompaktnost stěn propástky a "poshazovat" dolů vše, co by při cestě v úzkých místech mohlo způsobit vážné problemy ťuhýkovi.

Zabalení ťuhýka do nosítek měl na starosti 4-člený tým, zbývající část záchranářů tvořila obsluhu kladkostroje a zajišťovala "hladký" průběh v jeskyni.

Transport proběhl bez vážnějších těžkostí. Bylo pouze konstatováno, že v případě záchrany zraněného, který by byl více "při těle", by muselo dojít k mechanickému rozšíření některých úzkých partií.

Na závěr nám bylo místními jeskyňáři umožněno nahlédnout do části nových (a musím dodat úžasných) objevů jeskyně Za hájovnou.

(vloženo 22.10.2012 - stanice Morava, Bělehrádek)