Jeskyně Arnoldka (stanice Čechy) - 21.11. 2015

  21.11 proběhlo další z řady pravidelných cvičení stanice Čechy. Jako cvičná lokalita byla vybrána jeskyně Arnoldka v Českém krasu.
 Vzhledem k tomu, že na akci byl přítomen lékař stanice a zdravotník z HZS Beroun byla akce zaměřena na ASV – vyšetření, ošetření, stabilizace, tepelný stan a následný transport.
 Všichni účastníci cvičení nejprve sestoupili na dno jeskyně v hloubce 111m a při návratu byla simulována záchranná akce. Jako místo nehody byl určen Táborový dómek na Hlavním tahu v hloubce 84m. Po nalezení zraněného proběhlo první vyšetření, provizorní stabilizace a přenos na transportní plachtě do připraveného stanu. Vše probíhalo za dohledu lékaře stanice s opakovanými a komentovanými postupy jednotlivých záchranných činností. Ve stanu proběhlo finální dovyšetření, úprava stabilizace a ošetření. Během těchto činností ASV týmu byla vystrojena trasa evakuace, včetně vertikálních stupňů. Po připravení celé trasy započal transport v nosítkách Sked se zafixovanou zlomeninou pravé nohy, stabilizací páteře páteřní deskou a tepelným zábalem.
 Celá akce trvala 4,5 hodiny.

(zapsal Novák M., vloženo 24.11. 2015 - stanice Čechy, Záruba)

(foto: Z. Šlahůnek)