Jeskyně pod šachtou Břoušek, Moravský kras - 21.1. 2017

Je mrazivé ráno 9:30, sobota 21.1.2017. Členové Speleologické záchranné služby, stanice Morava se schází na chystané cvičení . Je naplánováno v poměrně nových podzemních prostorách Jeskyní pod šachtou Břoušek, poblíž Sloupu v Moravském Krasu.
Zahájení akce se poněkud zdržuje, protože se čeká na klíče od jeskyně. Po 10:00 přijíždí Honza Sirotek, Bim, Janek Gajdošík a přicházejí i další zájemci o sestup do podzemí. Petr Polák seznamuje záchranáře se situací v jeskyni a rozděluje přítomné do družstev:
ASV tým + 4 družstva
Je rozhodnuto provést transport zraněného z koridoru vedoucího k Dómu sloupských badatelů. Použity budou nosítka typu Petzl-Nest. Pro komunikaci jsou určeny 3 stanice typu Nikola (fr.). Dvě v podzemí, jedna na povrchu.

V 11:00 sestupují záchranáři do podzemí.
Z důvodu enormního množství bahnitého sedimentu v pasážích za 8.sifonem, je operativně rozhodnuto ASV postavit tepelný stan dříve, než v Dómu sloupských badatelů. Dále, vzhledem k charakteru zabahněných chodeb a hlavně nedostatku lidí nutných pro bezpečný transport, se upouští od transportu nosítek ze zadní části koridoru a balení se přesouvá na rošty k 8.sifonu. Zároveň je instalována bezdrátová stanice Nikola_1. Problémy přibývají. Z důvodu komplikované přípravy průstupu traversu s nosítky od Bahnopádu Khumbu k řečišti sloupského potoka dochází k propojení družstev. Čas neúprosně plyne. Paralelně s cvičnou akcí v jeskyni prochází malá skupinka zahraničních jeskyňářů. Je využito nabízené příležitosti. Namísto robustního těla jeskyňáře, je do nosítek umístěna dobrovolně francouzská jeskyňářka Isadora z Avignonu. Je osazeno na 18ks nových kotevních bodů nutných pro bezpečný transport. Úseky jsou vystrojeny. Transport nosítek začíná. Nosítka Nest jsou dopravena až na Vintocké rozcestí v řečišti /Nikola_2/. Zde jsou po dohodě rozbalena a jeskyňáři vystupují po žebřích na povrch. Po 7 hodinách je akce u konce.

 

Následné umývání materiálu:

(vloženo 24.1.2017 - stanice Morava, Bělehrádek)