Jeskyně Za hájovnou (Javoříčský kras) - 17.5. 2014

Dne 17.5.2014 proběhlo společné cvičení členů stanic Speleologické záchranné služby ČSS s HZS JM.

Toto cvičení bylo výsledkem pečlivé přípravy Speleologické záchranné služby, stanice Moravský kras a Hasičského záchranného sboru Jižní Morava. Celé akce se kromě jmenovaných účastnili i kolegové SZS stanice Čechy, SDH Rudice a místní jeskyňáři z Javoříčka. Cvičení bylo koncipováno tak, aby v reálném čase simulovalo aktivaci záchranných jednotek a jejich přesun v mimořádně krátkém časovém úseku co nejblíže k cíli, tedy v tomto případě k jeskyni Za Hájovnou.

Při skutečných "ostrých" záchranných akcích bývá čas úhlavním nepřítelem, neboť od ohlášení nehody vše záleží v některých případech opravdu na vteřinách. Tento aspekt byl jedním z mnoha důvodů, proč byl tentokrát využit pro přesun záchranářů vrtulník. Pro profesionály HZS rutina, pro členy SZS, zvyklé se k jednotlivým záchranným akcím přepravovat automobily, neobvyklý zážitek.

Promyšlenou strategií byl k jeskyni přepraven nejdříve tým nejzkušenějších záchranářů (ASV), který měl za cíl lokalizovat zraněné v jeskyni, analyzovat situaci a rozvrhnout celý průběh záchranné akce. Ostatní členové záchranáři byli mezitím rozděleni do družstev-týmů Tx a měli několik úkolů. Vzhledem k členitosti jeskyně jednak technicky dostrojit některé úseky jeskyně, jednak mechanickým způsobem rozšířit úžiny, které svými rozměry neumožňovaly protažení nosítek. Ošetření zraněných a vytvoření tepelného komfortu v podzemí probíhalo s aktivní účastí lékaře stanice Mudr. Bedřicha Kaly.

Celá akce byla svým rozsahem mimořádná. Kromě základní fotodokumentace byl pořízen i filmový záznam, ke shlédnutí ZDE /17:52/

(vloženo 3.7.2014 - stanice Morava, Bělehrádek)