Mezinárodní seminář jeskynní záchrany v Nízkých Tatrách - 22. až 24.11. 2017

Ve dnech 22.-24.11.2017 se čtveřice českých jeskynních záchranářů zúčastnila semináře a výcviku organizovaného HZK SK (Horskou záchrannou službou Slovenské republiky) v Nízkých Tatrách.
Semináře se zúčastnili dva členové SZS ČSS (Speleologická záchranná služba České speleologické společnosti) a dva členové HZS JMK (Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje).

Seminář pořádala HZS SK, která má na Slovensku záchranu z jeskyní ve své činnosti a na tento druh záchrany má vycvičené některé příslušníky. Dalšími, kdo se semináře zúčastnili byla skupina polských záchranářů z TOPRu (Tatrzanskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, což je polská Tatranská horská záchranná služba). I TOPR má své profesionální členy vycvičené na záchranu z jeskyní.
Tyto záchranné týmy se potkávají již 6 let a společně si vyměňují informace o problematice jeskynní záchrany.

První den proběhlo technické cvičení ve výcvikové lokalitě Tunelová jaskyňa v Demänovské dolině. Zde se na relativně krátkých úsecích vyzkoušela většina lanových technik používaných při podzemní záchraně. Záchranné techniky jsou u těchto týmů velice podobné, použití jednolanových technik, nosných stanovišť a používání protiváhových systémů. Vše vychází z technik vyvinutých SSF (Speleo Secours France), na jejichž stáže jeskynní záchranáři pravidelně jezdí.
Ve večerních hodinách proběhla prezentace několika nehod v jeskyních a jejich rozbor. TOPR informoval o trhacích testech na lanových traverzech.

Druhý den proběhla simulovaná záchrana z Jaskyňa Pustá v Demänovské dolině, ve které je šachta 90m a kde záchranná akce trvala přibližně 5hodin.

Poslední den byl věnován exkurzi do jeskyně Svidovská ve Svidovské dolině.

Na závěr byla domluvena další spolupráce při předávání informací týkající se záchrany z jeskyní. Další téma, které bylo diskutováno a je potřeba se mu společně věnovat je spojení při záchraně z podzemí.

Foto z průběhu semináře:

                                                    (vloženo 30.11.2017 - Věroslav Bělehrádek)