Moravský kras, Závrt 60 - SZS Morava 2026

 V sobotu dne 21.3.2026 se uskutečnilo pravidelné cvičení záchranářů Speleologické záchranné služby ČSS stanice Morava. V návaznosti na lednovou záchranou akce v jeskyni Svážná studna a díky iniciativě jeskyňářů ZO 6-15 Holštejnská, byla pro cvičení vybrána lokalita s podobným charakterem: Závrt č.60
Vlastní jeskyně se nachází v "závrtové řadě" mezi obcemi Šošůvka a Holštejn. V této puklinovité jeskyni převažují vertikální úseky - propasti, dále pak meandry a úžiny. Cílem cvičné akce ale nebylo rozšiřování úzkých pasáží, ale nácvik sehranosti členů jednotlivých týmů speleozáchranářů při nutných technických činnostech, zejména rozbalení a znovu zabalení nosítek s figurantkou v podzemí. Dále pak výměna typu nosítek Nest/Skedco podle charakteru a členitosti podzemních chodeb a meandrů, včetně transportu zraněné pouze v záchranném trojúhelníku Petzl Thales, využití "housenky" pro transport v meandrech, kdy nelze použít nosítek, ale využívá se tělesných proporcí záchranářů, kteří doslova vlastníma rukama protahují zraněnou osobu klikatící se úzkou chodbou atd.
Pro komunikaci s povrchem tradičně využito bezdrátových pojítek Nicol(as) fr. a pro bezprostřední komunikaci v podzemí vysílačky typu Hytera. 
Z důvodu výše uvedených činností došlo k časovému natažení celé akce a cvičení bylo ukončeno v pozdních odpoledních (nebo časných večerních) hodinách. Cvičná akce potvrdila svoji důležitost v tom smyslu, že tak jak je každá jeskyně odlišná svým podzemním charakterem, budou odlišné i techniky pro možnou záchranu potenciálních zraněných, přestože princip zůstane stejný. 

Podrobné Info na FB

Foto z akce: