Sloupsko-šošůvská jeskyně-spodní patra - 21.9. 2019

 21. září 2019 proběhlo pravidelné cvičení SZS stanice Morava za účasti příslušníků HZS a SDH Rudice. Cvičení probíhalo ve Spodních patrech Sloupsko-šošůvských jeskyních v Moravském krasu. Cvičení bylo zaměřeno na procvičení všech úkonů a postupů při záchranné akci a také v koordinace s dalšími složkami IZS.

V podzemí se nacházeli na rozdílných místech Spodních pater dva postižení. Proto velitel cvičné záchranné akce vytvořil dva nezávislé ASV (Assistance aux victimes) týmy, které museli postižené najít, prvotně ošetřit a připravit pro ně tepelné stany. V tepelných stanech byl kladen důraz především na způsob ošetření postižených a opatření proti podchlazení, které se dalo očekávat. Vše pod dozorem lékaře stanice.

Souběžně ASV týmy zřídily stanoviště pro komunikaci. Komunikace probíhala navzájem mezi týmy v podzemí a s velitelským stanovištěm na povrchu. Komunikace probíhala pomocí bezdrátového systému Nicola.

Po vystrojení vertikální transportní trasy byla lékařem určena priorita transportu postižených. Jeden postižený byl pro procvičení transportován v nosítkách Sked a druhý v nosítkách Petzl Nest. Do transportu postižených se kromě členů transportních týmů museli zapojit i členové ASV týmů. V členitých horizontálních koridorech se procvičil také housenkový transport nosítek. Ve vertikálních úsecích byl použit systém kladkostrojů.

Po úspěšném vytažení obou postižených proběhl debriefing účastníků a následně očištění použitého materiálu ve skladu stanice.
                                                                                      (SZS Morava, vložil Bělehrádek)