Týnčany - 19.3. 2016

19.března proběhlo další z řady pravidelných cvičení stanice.
   Tentokrát jsme vyjeli do Týnčanského krasu na kontrolu místních lokalit a především Divišovy jeskyně, která je významným pracovištěm členů místní ZO.
   Lokalita je specifická svým charakterem, kdy její velká část je trvale pod vodou, je nutné před započetím prací jeskyni vyčerpat a následně pomocí hydrotěžby se pokouší proniknout do nových prostor.
   Je zde hned několik nebezpečí, jako je průval vod do vyčerpaných prostor, případně zranění při hydrotěžbě čí dopravě větších kamenů na povrch.
  Akci jsme začali cvičnou záchrannou akcí  ve Velikonoční jeskyni - při prohlídce jeskyně byl simulován pád do jednoho z komínů ve spodní části jeskyně. Následně byla zahájena cvičná akce - nejprve s provizorním zabezpečením postiženého s minimem materiálu (simulace nehody při běžné akci), následně sestup ASV týmu, vystrojení vertikálního úseku a transport na povrch. Následovala prohlídka přilehlých krasových jevů v okolí jeskyně a přesun k Divišově jeskyni.
   Zde bylo zjištěno kritické místo pro průchod nosítek v koleni nejhlubšího místa jeskyně a během průstupu vyhodnoceny nebezpečná či složitá místa a možnosti případného transportu postiženého z jeskyně.

(zapsal Novák M., vloženo 13.4. 2016 - stanice Čechy, Záruba)