Expedice Bue Marino

Jeskyně Bue Marino nacházející se v centru Gulf of Orosei je hlavní turistickou atrakcí Sardinie už více než 50 let a stále svou krásou láká návštěvníky z celé Evropy. Jeskyně patří mezi jedny z nejkrásnějších v Evropě a její obrovské galerie se pyšní obdivuhodnými geologickými útvary. Název Bue Marino (lidově mořský vůl) pochází ze sardinského jazyka a v překladu znamená „osrstěný tuleň“ (anglicky Monk Seal), druh, který nacházel v jeskyních útočiště až do poloviny 70. let.

Poprvé se členové České speleologické společnosti podívali na Sardinii v roce 1987. Od tohoto roku ve spolupráci s italskými kolegy provádějí průzkum a mapování jeskynních systémů v oblasti pohoří Supramonte. Podrobně zdokumentovali jeskyni Bue Marino, připravují expedice do dalších zaplavených jeskyní této oblasti.

Jeskyni Bue Marino tvoří tři větve

Ramo Sud – Jižní větev, explorovaná na známý konec v 70. letech Jochenem Hasenmayerem, v letech 1981–1982 Francouzy Le Guenem a Penezem, v roce 1993 česko-italským týmem ve složení: Slezák, Benýšek, Netušil, Loru, Fancello a v roce 1998 Hutňanem a Hotou.
Ramo Nord – Severní větev, též zvaná Československá, na které se podepsali hlavně Slezák, Benýšek, Lukáš, Hovorka, Honeš, Čermák, Manhart.
Ramo Mezzo – v roce 2006 objevená Střední větev, kterou plavali a mapovali Husák, Svobodová, Žilina, Hutňan D., Hutňan M., Manhart, Bulíř, Melichárek.

více informací o expedicích do Bue Marino