Expedice MEDÚZA

Expedice Medúza jsou organizovány členy ČSS na krasovou planinu Dalovica, nacházející se na severním okraji Černé Hory od roku 2003. Hlavní zájem je soustředěn na stejnojmennou jeskyni Dalovica pecina (rovněž známá jako Pecina nad Vrazjim Firovima), kterou objevili v 80. letech srbští speleologové.

Členům ČSS se zde během šesti expedic podařilo proplavat dva sifony na konci jeskyně a objevit rozsáhlé pokračování v délce 3 km s největší prostorou Big Brother o rozměrech 100 x 40 x 20 m. Explorace ve vzdálených částech jeskyně je komplikována složitou logistikou a transportem těžké potápěčské výstroje mnoho kilometrů do jeskyně.

V oblasti se nachází také další jeskyně, v roce 2004 se podařilo objevit 500 m dlouhou jeskyni Brno a roce 2008 zahájit speleopotápěčský průzkum vyvěračky Jurisko Vreljo, kde bylo zatím dosaženo vzdálenosti 350 m a hloubky 50 m. V roce 2014 započalo revizní mapování celé jeskyně Dalovica a první rok se podařilo nově zmapovat 3 a půl kilometru prostor.

V roce 2015 byla uspořádána zatím poslední expedice do jeskyně, která přinesla překonání 3. sifonu na konci částí objevených v roce 2007 a objevy nových prostor o celkové délce 900m. Pokračovalo rovněž revizní mapování jeskyně, při kterém bylo nově zmapováno více než 4 km jeskyně. Mapování bude pokračovat i v příštích letech.